Közeledik a verseny napja, és Te legalább annyira izgulsz, mint a gyermeked. A gyomrod görcsbe rándul, nehezen alszol, és azon kapod magad, hogy újra és újra végiggondolod, mi minden történhet a versenyen. Ismerős az érzés? Ez teljesen rendben van – de vajon mit kezdhetünk ezzel a belső feszültséggel, hogy ne csak elviselhető legyen, hanem segítsen is a gyerekünknek?
Miért izgulunk ennyire?
Sportszülőként különleges helyzetben vagyunk. Látjuk a rengeteg munkát, amit a gyermekünk belefektet a felkészülésbe. Ismerjük az álmait, a céljait, és természetes, hogy szeretnénk, ha ezek valóra válnának. De mivel nem mi állunk a pályán, nem tudjuk közvetlenül befolyásolni az eseményeket. Ez az a pont, ahol a tehetetlenség érzése és az izgalom találkozik.
Hogyan hat ez a feszültség a gyermekünkre?
A gyerekek különösen érzékenyek a szülők érzelmi állapotára. Ha túlzottan szorongunk, az átragadhat rájuk is. Előfordulhat, hogy:
- Extra terhet éreznek, mert nem akarnak csalódást okozni
- A mi feszültségünk fokozza az ő verseny előtti izgalmukat
- Elveszítik a természetes játékosságukat, ami pedig a legjobb teljesítményük kulcsa lehet

Mit tehetünk a saját feszültségünk kezelésére?
- Tudatosítsd az érzést: Ne próbáljuk elnyomni vagy tagadni a feszültséget. Ismerjük el, hogy ez természetes része a sportszülői létnek. Amint elfogadod ezeket az érzéseket, már kevésbé uralkodnak rajtad. Engedd meg magadnak, hogy átéld, de ne hagyd, hogy átvegye az irányítást.
2. Alakíts ki saját rituálékat! Ahogy a sportolóknak vannak verseny előtti rutinjaik, neked is lehetnek.
Például:
- Egy nyugtató séta a verseny előtti reggelen
- Légzőgyakorlatok a lelátón – a mély, tudatos légzés csodákra képes
- Akár egy kedvenc ital, egy szerencsét hozó ruhadarab – ezek a kis rutinok segítenek megnyugodni
- Pozitív belső monológ! Ahelyett, hogy a lehető legrosszabb forgatókönyvet pörgetnéd a fejedben, próbálj meg bízni a gyerekedben és az eddigi munkájában. Ilyesmit mondj magadnak: „Megcsinálja, ahogy tudja. Büszke vagyok rá.”
- Fókuszáljunk arra, amit befolyásolni tudunk! Koncentráljunk azokra a dolgokra, amikben valóban segíteni tudunk:
- A megfelelő időben érkezés a versenyre
- A szükséges felszerelés maradéktalan előkészítése
- Nyugodt, támogató légkör biztosítása

Hogyan támogassuk helyesen a gyermekünket?
A verseny napján a legfontosabb, hogy érzelmi biztonságot nyújts. Ezt úgy teheted meg, ha:
- Kerülöd az extra nyomásgyakorlást. A „Csak nyugodtan!”, „Nem lesz semmi baj!” helyett egyszerűen fejezd ki, hogy mellette állsz: „Itt vagyok, ha szükséged van rám.”
- Tiszteletben tartod az ő rutinjait. Van, aki szereti, ha beszélgetünk vele verseny előtt, más inkább csendben készül. Figyeld, és kövesd az ő igényeit!
- Az eredménytől függetlenül szeresd! És ez nem csak egy közhely – a gyereknek éreznie kell, hogy a teljesítménye nem befolyásolja a felé áradó szeretetünket.
És ne feledd…
A te feszültséged azt mutatja, hogy törődsz a gyermekeddel és az álmaival. De a legjobb támogatást akkor tudod nyújtani, ha ezt az érzelmi energiát pozitív irányba fordítod. A versenyek előtti feszültség nem ellenség, hanem egy jelzés: fontos nekünk ez az egész. Ha megtanulod kezelni, akkor nemcsak te leszel nyugodtabb, hanem a gyerekek is érezni fogják azt a stabilitást, amit belőlünk merítenek. Nem kell tökéletesnek lenned – elég, ha próbálod a fenti szemléletet megérteni/gyakorolni/kis lépésekben haladni.
A következő részekben arról lesz szó, hogyan kezeljük a versenyek utáni időszakot – legyen szó akár sikerről, akár kudarcról. Mert mindkettőben ott rejlik a fejlődés lehetősége. Tarts velünk, lépj szintet sportszülőként!