Mental Gym 10. – Pihenés

Pihenés, a mentális erőnlét titkos fegyvere

Üdvözöllek újra a mentális edzésterv sorozatomban!

A nyári szünet egy különleges időszak: lehetőség a feltöltődésre, az új impulzusok befogadására és a visszatekintésre. Ahogy én is kihasználtam ezt az időt, most újult erővel tértem vissza, hogy folytassuk a közös munkát. Mindez emlékeztetett arra, hogy nem csak nekem, de a sportolóknak is kulcsfontosságú felismerni a pihenés erejét.

A sportban, különösen a versenysportokban, hajlamosak vagyunk a maximális teljesítményre törekedni, újra és újra feszegetni a határainkat. Gyakran halljuk: ” Többet kell edzeni, keményebben kell dolgozni!” „Ha valami nem megy, gyakorold, amíg csak bírod!” 

 

 De mi van, ha azt mondom, hogy néha a legjobb, amit tehetsz a fejlődésed érdekében, az éppen az, hogy megállsz? Hogy hallgatsz a tested és elméd jelzéseire, és teret adsz a pihenésnek? 

A túledzés veszélyei
A sportolók számára a túledzés nem csak fizikai, de mentális kimerültséget is okozhat. Izmaid regenerálódása mellett az elmédnek is szüksége van időre, hogy újraépítse önmagát. 

Ha folyamatosan a maximális fordulatszámon pörögsz, előbb-utóbb egy falnak ütközhetsz, amit elkerülhettél volna egy tudatos pihenéssel. A túledzés tünetei közé tartozhat a fáradtság, motivációvesztés, ingerlékenység vagy akár sérülések is – ezek mind azt üzenik, hogy ideje szünetet tartani.

Hogyan ismerd fel, ha pihenésre van szükséged?

1. Fizikai jelek: Folyamatos izomfájdalmak, csökkenő teljesítmény vagy akár alvásproblémák is jelezhetik, hogy testednek regenerálódásra van szüksége.
2. Mentális jelek: Ha úgy érzed, hogy nincs kedved edzeni, vagy folyamatosan stressz alatt vagy, ideje elgondolkodni azon, hogy nem a fizikai, hanem a mentális pihenés hiánya okozza-e a nehézségeket.
3. Sérülések: Gyakori kisebb-nagyobb sérülések is figyelmeztethetnek arra, hogy túlhajtod magad. Ezek megelőzhetők lennének, ha időben felismered a jeleket.

A pihenés elfogadása és kezelése

A legnagyobb kihívás talán az, hogy elismerjük: a pihenés is a fejlődés része. Sok sportoló számára a pihenőnapok bűntudatot okozhatnak, mintha elveszítenék a kontrollt vagy hátrányba kerülnének a többiekkel szemben. Pedig a tudatos pihenés az egyik legjobb befektetés a hosszú távú siker érdekében. Hogyan lehet ezt elfogadni?

  • Légy türelmes magaddal. Ahogy az edzésben, úgy a pihenésben is időre van szükség, hogy érezd a hatását.
  •  Tudd, hogy a regeneráció is a fejlődés része. A legjobb sportolók nem csak azért sikeresek, mert keményen edzenek, hanem mert tudják, mikor kell megállni, és hagyni, hogy testük és elméjük újjáépüljön.
  • Fókuszálj a hosszú távú célokra! Egy kis szünet most hosszú távon sokkal több energiát és kitartást adhat, mint egy folyamatosan kimerítő edzésprogram.

Ahogy én is nyáron feltöltődtem, most készen állok arra, hogy új lendülettel folytassam a munkát. A pihenés nem veszteség, hanem lehetőség. 

Hidd el, néha a legnagyobb előrelépést azzal érheted el, ha egy lépést hátralépsz.

Folytassuk együtt a mentális erőnlét építését, de ne feledjük: a pihenés a legjobb szövetségesünk ebben a folyamatban!

Eszerint akár ez is lehet az egyik célformulád.:) (lsd. előző bejegyzésünk):

Tarts velem továbbra is, kövesd további blogbejegyzéseimet, edzz velem „elmére”! Ne feledd: Te magad vagy a sikerességed legfőbb hajtóereje.

Tegyél érte, hajrá!